Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Intrebari adresate Primarului -> Intrebari adresate Primarului
Întrebări
| Intrebarea nr. 4627 din data: 28-01-2016 pusa de ana sarbu : · sint un cetatean al municipiului ARAD si revin cu o mai veche intrebare ..acum in 2015 avem o hotarire locala privind cresterea de iepuri ,capre ,gaini in numar mare chiar si porci am vazut si simtit mirosul in cartierul nostru si sint sigura ca peste tot sint persoane cu atitudine rurala instalati frumos in municipiu ca si cind cineva iar fi mutat oblogatoriu la oras ,doresc confort de oras si obiceiuri de tara ...asta ma doare ,,si fac ce vor ca nu e lege ptr ei ..o lege actuala la noile vremuri ...va rog un raspuns .multumesc mult .
Intrebarea nr. 4626 din data: 28-01-2016 pusa de Cazangiu Constantin Iulian : · Buna ziua,
As dori sa stiu care este justificarea prin care incepand cu anul 2016 nu se mai acorda scutirea la plata impozitului pe cladirile monument istoric. Am avut surpriza neplacuta sa constat ca anul acesta am de plata impozit (cladire+teren) cu 700% mai mult decat in 2015 (cand am platit doar impozit pe teren).
Intrebarea nr. 4624 din data: 27-01-2016 pusa de Moraru Adrian Octavian : · Referitor la raspunsul primit la intrebarea 4608,va rog frumos sa va informati deoarece digul de protectie este construit chiar pe malul Muresului,langa pista de biciclete din beton iar acest dig de pamant este pe o portiune scurta dupa care este intrerupt.Astept raspunsul dumneavoastra in cel mai scurt timp,si totusi in legatura cu plata impozitului,este normal ca o strada cum este Barbu Lautaru la numarul 28 plina cu pamant si neasfaltata sa fie inclusa in zona de impozitare A?
Intrebarea nr. 4609 din data: 30-12-2015 pusa de Savulov Simona : · Buna ziua!
locuiesc in arad, pe strada stupilor, blob A 50 si va scriu, sa va sesizez urmatoarea problema. in fata blocului a fost construita o ghena de gunoi , in fata ghenei au fost amplasate 2 containte /tip clopot pentru reciclat mase plastice si hartie. problema noastra,a celor care locuim in curtea acestui bloc este urmatoarea, din cauza spatiului prea strant, masina care goleste aceste containere intra foarte greu in curte, astfel ca, noi suntem nevoiti sa suportam hartiile si pet-urile , imprastiate in toata curtea.(vin cam 1 data pe luna ceea ce este foarte putin, intr-o saptamana aceste containere sunt pline )
va rugam frumos, sa gasiti o modalitate de a obliga firma care se ocupa de colectarea acestor deseuri sa vina, saptamanal , sa goleasca aceste containtere, sau sa gasiti un alt loc in care sa fie amplasate aceste containere, pentru a avea un acces mai usor la ele. in speranta ca problema noastra iti va gasi rezolvarea, va multumim anticipat.
Intrebarea nr. 4608 din data: 29-12-2015 pusa de Moraru Adrian Octavian : · Buna ziua,am cumparat recent o locuinta(casa) in Arad,pe strada Barbu Lautaru la numarul 28.In fata casei este un dig mare de pamant care imi blocheaza intrarea cu autoturismul in curte.Sunt incadrat la zona de impozitare A. Nu stiu ce pot face,chiar daca nu se asfalteaza strada atat vreau doar sa demoleze digul de pamant si sa am acces auto.Va multumesc.
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 4627 din data: 28-01-2016 pusa de ana sarbu : · sint un cetatean al municipiului ARAD si revin cu o mai veche intrebare ..acum in 2015 avem o hotarire locala privind cresterea de iepuri ,capre ,gaini in numar mare chiar si porci am vazut si simtit mirosul in cartierul nostru si sint sigura ca peste tot sint persoane cu atitudine rurala instalati frumos in municipiu ca si cind cineva iar fi mutat oblogatoriu la oras ,doresc confort de oras si obiceiuri de tara ...asta ma doare ,,si fac ce vor ca nu e lege ptr ei ..o lege actuala la noile vremuri ...va rog un raspuns .multumesc mult .
|
Raspuns din data de 01-02-2016 : Stimata doamna,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra va aducem la cunostinta faptul ca la nivel national, cresterea animalelor in gospodarii este reglementata prin ORDINUL MINISTERULUI SANATATII Nr. 119 din 4 februarie 2014 pentru aprobarea Normelor de igiena si sanatate publica privind mediul de viața al populației, aplicabil si la nivelul municipiului Arad. Conform art. 15, “ In gospodariile unde nu sunt asigurate racordurile de apa curenta și canalizare printr-un sistem centralizat de distribuție, adăposturile pentru creșterea animalelor în curțile persoanelor particulare, de cel mult 6 capete în total (ovine, caprine, porcine, bovine, cabaline) și cel mult 50 de pasari se amplasează la cel puțin 10 m de cea mai apropiata locuința învecinata și se exploateaza astfel încât să nu producă poluarea mediului și risc pentru sănătatea vecinilor, cu obligația respectării condițiilor de biosecuritate.
În gospodariile unde sunt asigurate racordurile la sistemul centralizat de apă curentă și canalizare, adăposturile de animale de cel mult două capete cabaline, 5 capete bovine, 15 ovine sau caprine, 5 capete porcine și cel mult 50 de păsări se amplasează la cel puțin 10 m de cea mai apropiată locuința invecinata și se exploatează astfel încat să nu producă poluarea mediului și risc pentru sănătatea vecinilor, cu obligația respectării condițiilor de biosecuritate.”
In situatia situatia in care considerati ca sunt incalcate aceste prevederi legale, va puteti adresa Directiei de Sanatate Publice Arad, in vederea verificarii aplicarii corecte a acestor prevederi.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4626 din data: 28-01-2016 pusa de Cazangiu Constantin Iulian : · Buna ziua,
As dori sa stiu care este justificarea prin care incepand cu anul 2016 nu se mai acorda scutirea la plata impozitului pe cladirile monument istoric. Am avut surpriza neplacuta sa constat ca anul acesta am de plata impozit (cladire+teren) cu 700% mai mult decat in 2015 (cand am platit doar impozit pe teren).
|
Raspuns din data de 11-02-2016 : Stimate domn,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Directiei Venituri din cadrul Primariei Municipiului Arad:
In perioada 1981-2015, clădirile care, potrivit legii, sunt clasate ca monumente istorice, de arhitectură sau arheologice, muzee ori case memoriale au fost scutite la plata impozitului pe clădiri prin efectul legii: Decret nr. 425/1981 privind stabilirea și încasarea impozitelor și taxelor locale, Legea nr.27/1994 privind impozitele și taxele locale, O.G. nr.36/2002 privind impozitele și taxele locale și Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal.
Prin Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, acordarea scutirii la plata impozitului pentru clădirile clasate ca monumente istorice, de arhitectură sau arheologice, muzee ori case memoriale este lăsată la latitudinea fiecărui consiliu local.
La nivelul Municipiului Arad, acordarea scutirii la plata impozitului pentru clădirile monumente istorice nu a reprezentat pentru proprietarii acestora o motivare pentru îndeplinirea obligațiilor ce le revin în ceea ce privește întreținerea, conservarea, consolidarea, restaurarea și punerea în valoare prin mijloace adecvate a monumentelor istorice, în conformitate cu Legea nr.422/2001 privind protejarea monumentelor istorice și Legea nr. 153/2011 privind măsuri de creștere a calității arhitectural- ambientale a clădirilor.
în acest sens, deși începând cu anul 2014. au fost notificați proprietarii imobilelor monumente istorice în temeiul Legii nr. 153/2011, doar pentru un număr redus de imobile au fost solicitate și emise autorizații de contruire.
Interesul scăzut pentru realizarea lucrărilor de intevenție la clădirile monumente istorice a existat și anterior anului 2014.
Pentru stimularea și creșterea interesului proprietarilor pentru realizarea lucrărilor, și pentru anul 2016, prin Hotărârea Consiliului Local al Municipiului Arad nr.351 /2016 (Anexa nr.10) se acordă scutire la plata impozitului pentru cladirile la care se realizeaza lucrarile in conditiile legii 153/2011.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4624 din data: 27-01-2016 pusa de Moraru Adrian Octavian : · Referitor la raspunsul primit la intrebarea 4608,va rog frumos sa va informati deoarece digul de protectie este construit chiar pe malul Muresului,langa pista de biciclete din beton iar acest dig de pamant este pe o portiune scurta dupa care este intrerupt.Astept raspunsul dumneavoastra in cel mai scurt timp,si totusi in legatura cu plata impozitului,este normal ca o strada cum este Barbu Lautaru la numarul 28 plina cu pamant si neasfaltata sa fie inclusa in zona de impozitare A?
|
Raspuns din data de 02-03-2016 : Stimate domn,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra, va comunicam raspunsul Comisiei pentru delimitarea zonelor din cadrul municipiului Arad, in conditiile art. 247 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal:
Problemele sesizate de dumneavoastra raman in atentia autoritatii publice locale pentru verificare si analiza,urmand a fi avute in vedere cu ocazia incadrarii strazilor in zonele de impozitare, conform criteriilor ce vor fi aprobate pentru anul fiscal urmator.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4609 din data: 30-12-2015 pusa de Savulov Simona : · Buna ziua!
locuiesc in arad, pe strada stupilor, blob A 50 si va scriu, sa va sesizez urmatoarea problema. in fata blocului a fost construita o ghena de gunoi , in fata ghenei au fost amplasate 2 containte /tip clopot pentru reciclat mase plastice si hartie. problema noastra,a celor care locuim in curtea acestui bloc este urmatoarea, din cauza spatiului prea strant, masina care goleste aceste containere intra foarte greu in curte, astfel ca, noi suntem nevoiti sa suportam hartiile si pet-urile , imprastiate in toata curtea.(vin cam 1 data pe luna ceea ce este foarte putin, intr-o saptamana aceste containere sunt pline )
va rugam frumos, sa gasiti o modalitate de a obliga firma care se ocupa de colectarea acestor deseuri sa vina, saptamanal , sa goleasca aceste containtere, sau sa gasiti un alt loc in care sa fie amplasate aceste containere, pentru a avea un acces mai usor la ele. in speranta ca problema noastra iti va gasi rezolvarea, va multumim anticipat.
|
Raspuns din data de 25-01-2016 : Stimata doamna,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Edilitar, Mediu din cadrul Primariei Municipiului Arad:
S-a dispus operatorului de salubrizare sa colecteze deseurile reciclabile de la adresa str. Stupilor nr. 12 A bloc A 50.
Colectarea a fost efectuata in saptamana 11.01. - 15.01.2016.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4608 din data: 29-12-2015 pusa de Moraru Adrian Octavian : · Buna ziua,am cumparat recent o locuinta(casa) in Arad,pe strada Barbu Lautaru la numarul 28.In fata casei este un dig mare de pamant care imi blocheaza intrarea cu autoturismul in curte.Sunt incadrat la zona de impozitare A. Nu stiu ce pot face,chiar daca nu se asfalteaza strada atat vreau doar sa demoleze digul de pamant si sa am acces auto.Va multumesc.
|
Raspuns din data de 27-01-2016 : Stimate domn,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunul Serviciului Edilitar, Mediu din cadrul Primariei Municipiului Arad:
Digul din pamant mentionat nu se poate demola deoarece face parte din sistemul de protectie al municipiului Arad impotriva inundatiilor.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
|
|